Nevyzpytatelné počasí v Austrálii dělá vrásky našim hráčkám

Zastávkou druhého australského týdne Ladies European Tour (LET) je Bonville Golf Resort v Coffs Harbour, kde ve dnech 5. až 7. dubna české profesionálky odehrají turnaj Australian Women’s Classic. V pořadí sedmý letošní turnaj LET s rekordním počtem zastoupených zemí se bude hrát o 300 tisíc euro.

Turnaj opět spolupořádá WPGA Tour of Australasia, formát turnaje je 54 jamek na rány s cutem po druhém kole pro 60 nejlepších a všechny ties.

Letošní rekordní počet 43 zemí, ze kterých pochází 402 členek LET, se promítl i do nadcházejícího turnaje Australian Women’s Classic, kde se představí 133 hráček z 37 zemí. To je zatím rekord LET roku 2024. Mezi zeměmi, ze kterých hráčky pocházejí, najdeme např. Filipíny, Panamu, Singapur, Hongkong, Kolumbii, Tchaj-wan nebo Cookovy ostrovy.

Dějiště Australian Women’s Classic, Bonville Golf Resort je považováno za nejoblíbenější golfové hřiště v Austrálii. Zatímco o týden dříve v Magentě se hrálo ve větrných podmínkách na mořském pobřeží, 18jamkové hřiště v Bonville je proslulé svými vlnitými fairwayemi, lemovanými lány eukalyptů, přírodními vodními plochami a živými zahradami. Mezi pozoruhodné jamky patří 485 m dlouhá 4. jamka, která je známá svou sedlovou fairwayí a náročným přístupem. Závěrečná pětiparová osmnáctka zase nutí k riskantní hře a obvykle tak nabízí zajímavé drama pro hráčky i diváky.

Jedinou nevyřešenou otázkou je počasí, které může být v tomto ročním období na jihu Austrálie poněkud nevyzpytatelné. Podle předpovědi má v Bonville spadnout od čtvrtka do pátku cca 60-100 mm srážek. Na sobotu a neděli jsou v předpovědi tropické bouřky. Jak ale říkají místní, možné je vše. Tedy i to, že se bouřky pralesu v Bonville vyhnou.

Změnu charakteru hřiště i předpověď počasí komentuje už z dějiště turnaje Klára Davidson Spilková„Na rozdíl od prvního místa, kdy jsme byly u moře, jsme se najednou ocitly v kopcích a v krásné, až tropické přírodě. Celé hřiště je nahoru dolů a jamky poměrně daleko od sebe. I z toho důvodu nám LET povolila při hře bugy. Ale ještě uvidíme, předpověď počasí nevěstí nic dobrého. Stát se může cokoli, i proto jsem se nakonec rozhodla, že služby místního dobrovolníka u bagu potřebovat nebudu a spolehnu se jen sama na sebe. Teď si tedy jen přát, aby nám počasí vyšlo a mohly jsme turnaj vůbec odehrát.“

Pondělní přesun z Magenty do Bonville má za sebou i Sára Kousková„V úterý jsme si obešli, resp. spíše objeli, celou osmnáctku. Měla jsem tak možnost seznámit se s náročností hřiště i poměrně kousavou bermudou, která tady dělá neplechu jak při ranách do greenu, tak na něm. Je to po minulém týdnu změna, takže čas jsme trávili zejména na krátké hře. Přímo na hřišti jsme se potkali s bývalým presidentem klubu Ianem, u kterého jsme tento týden našli útočiště. Je to ohromně milý pán, jenž nás seznámil jak s hřištěm, layoutem, tak i historií Bonville Golf Resortu a nedalekého Coffs Harbour. Hřiště je na první pohled velmi blízké americké Augustě, kde jsem si měla možnost téměř přesně před dvěma lety zahrát. Sama jsem zvědavá – bude to opravdu neobvyklý turnaj na úžasném místě. Je fajn, že při turnaji bude mít každá hráčka svou buggy, takže se svezou i caddies. Manipulace s několika holemi z buggy na fairway a zpět bude bez caddyho, bez změřené vzdálenosti a s deštníkem docela složitá věc. Při aktuální předpovědi počasí je to poměrně stěžejní a je velká pravděpodobnost, že se turnaj odehraje pouze na dvě kola. Doufám, že vše dopadne dobře a my si budeme mít možnost změřit síly v Austrálii letos i podruhé.“

Další z Češek na LET Jana Melichová po pondělním příjezdu do Bonville strávila dny intenzivní přípravou a seznámením s tímto opravdu jedinečným hřištěm. „Hřiště se mi líbí ještě více než Magenta Shores, na kterém jsme hrály minulý týden. Je velmi unikátní a zábavné,“ pochvaluje si golfové hřiště Melichová.

České kvarteto doplní také jediná česká vítězka turnaje loňské série LET Kristýna Napoleaová, která v této sezoně nebodovala a bude mít možnost prolomit smůlu, která ji zatím odsouvala pod čáru cutu.

Na hřiště dlouhé 5715 m s parem 72 vstoupí v pátek 5. dubna jako první z českých profesionálek Klára Davidson Spilková z jamky č. 9 v 8:45 místního času (22:45 SEČ). V následujícím flightu odstartuje Jana Melichová z jamky č. 9 v 8:55 (22:55 SEČ).

Odpolední časy mají přiděleny Sára Kousková na jamce č. 1 ve 12:30 (2:30 SEČ) a Kristýna Napoleaová na jamce č. 9 ve 12:50 (2:50 SEČ).

Druhé kolo se již bude startovat podle výsledků prvního kola.

Čeští fanoušci budou mít možnost sledovat turnaj živě, díky přímým přenosům na O2 TV Sport, které začínají v sobotu i v neděli vždy ve 3:00 ráno (SEČ).

Výsledky Australian Women’s Classic série Ladies European Tour sledujte zde.

Autor: Tomáš Přikryl (www.cgf.cz)