Bulletin

SLOVO PROMOTÉRA

Milí golfoví přátelé,

Je mi ctí vás přivítat již popáté v Royal Beroun Golf Clubu na Tipsport Czech Ladies Open. Když se před pěti lety podařilo obnovit tradici pořádání českého turnaje Ladies European Tour, přáli jsme si především úspěchy domácích hráček jako startovací plochu pro jejich mezinárodní rozlet. Dnes můžeme říci, že se podařilo i víc, než o čem jsme kdy snili.

V letošním startovním poli máme čtrnáct českých golfistek, mezi nimiž nechybí žádná z těch, které mají v porovnání se zahraniční konkurencí šanci uspět. A to včetně amatérek. Věřím, že se potvrdí neuvěřitelný nástup českého ženského golfu, o kterém se nám donedávna ani nezdálo. 

Důkazem toho budiž také fakt, že letos bude mít Česko poprvé dvojnásobné zastoupení na olympijských hrách. Před nominační uzávěrkou, pro kterou je právě náš turnaj posledním kvalifikačním na LET, měly jistotu vyššího počtu hráček v Paříži pouze Spojené státy.

Za pět let existence Tipsport Czech Ladies Open se podařilo najít ke Kláře Davidson Spilkové další české vítězky, ať už na okruhu LET nebo LETAS, včetně naší předloňské domácí šampionky Jany Melichové, a stejně tak se obě tour rozrostly o další česká jména. Ta mají, spolu s naším turnajem, v Evropě stále větší ohlas. Chtělo by se říct, že jde o český zázrak, ale ve skutečnosti je za tím spousta práce a úsilí, bez nichž úspěch není možný.

Letos jsme se před Tipsport Czech Ladies Open zatím nedočkali turnajového vítězství, jaké loni předvedla Kristýna Napoleaová v Německu, ale věřím, že to nejlepší si české hráčky schovaly právě do Berouna.

Za náš turnaj chci především poděkovat společnosti Tipsport jako titulárnímu partnerovi, dále Royal Beroun Golf Clubu, O2 TV Sport i Ladies European Tour a také všem dalším lidem a společnostem, které turnaj podporují. V neposlední řadě děkuji vám, divákům, a věřím, že i tento celkově šestý ročník Tipsport Czech Ladies Open bude po všech stránkách úspěšný a že nám všem přinese z hlediska českého golfu další radost. 

Luboš Koželuh

Premier Sports

POZDRAVY PREZIDENTŮ

„Těší nás, že už pátý rok za sebou hostí právě náš klub tak významný turnaj jako je Ladies European Tour. Snažíme se vždy připravit hřiště do optimálního stavu a věřím, že hráčky budou spokojeny jako v předchozích letech, a stejně tak diváci.“ 

Vojtěch Matějček, Royal Golf Clubu Beroun

 

„Jsme rádi, že Česká golfová federace je poprvé oficiálním partnerem evropského turnaje nejvyšší série. Je skvělé, že můžeme takto podpořit stále lepší český golf v dámském podání, který zažívá úžasný boom. Dvě místa pro olympijské hry, to je splněný sen.“

Vratislav Janda, Česká golfová federace 

Sára Kousková hlásí návrat do boje o turnajový titul (22. 6.)

Sára Kousková má k berounskému turnaji velmi blízko. Podporuje ji stejná Tipsport, který je titulárním partnerem soutěže, na zdejším hřišti odehrála mnoho významných akcí. Už je považována za stálici Ladies European Tour, ale ještě jí chybí turnajový titul. V Berouně na něj ale může stále dosáhnout, protože druhé vydařené kolo ji vystřelilo na šesté místo, pouhé tři rány od vedoucí pozice.

Jaké bylo dnešní kolo pohledem hráčky. Dařilo se vše, jak naznačuje výsledek -3 za kolo?

„Bylo to zcela odlišné kolo, než včerejší hra nahoru dolů, nepřišel žádný průšvih. Držela jsem se v pohodě, v dobré náladě a na výsledku se to projevilo.“

Čisté kolo, návrat do desítky a možný útok ze zadních pozic. Takže taktický plán dnes vyšel dokonale?

„Ono na dnešek toho nebylo zase možné tolik plánovat. V Berouně nejsme obvykle zvyklé hrát v takovém větru, který dnes předpovídali, takže jediný plán bylo soustředit se na každou ránu a uhlídat ty poryvy.“

Dnešní kolo se vydařilo, jak se udržet v pohodě během volného zbytku dne?

„Vlastně nemám žádný plán. Snad jen na chvíli zaběhnu do fitka a těším se, že zajdu na dobrou kávu.

Před turnajem jste prohlásila, že už jste připravena hrát o přední pozice. Přijde ten den správný den v neděli?

„Vždy když se objevím někde vepředu, tak situaci zvládám lépe a lépe. Hlava už bývá připravena, ale tělo to ještě zatím nepobralo. Třeba to jednou přijde.“

V neděli budete nejsledovanější hráčkou na hřišti, vydá se s vámi hodně fanoušků. Nebude vás tlak svazovat?

„Myslím, že jsem na to připravena. Loni mě zde doprovázelo hodně lidí, i dnes už jich pár desítek bylo. Jsem ten typ, kterému to spíše pomáhá, takže se na to těším, jen ať je podpora co největší.“

Česká pětice postoupila do finále (22. 6.)

Pět domácích golfistek, výhradně profesionálek, prošlo cutem při pátém pokračování Tipsport Czech Ladies Open a zahraje si nedělní finále Ladies European Tour v Royal Beroun Golf Clubu s prize money 300 000 eur.

Zatímco trojice Sára Kousková, Tereza Koželuhová a Tereza Melecká měla jistotu hned po dohrání sobotního druhého kola, Patricie Macková a Klára Davidson Spilková musely napjatě čekat na posun postupové hranice.

Ta se v průběhu dne dostala na celkový par a postupovalo 68 golfistek.

Sára Kousková zopakovala pátečních 69 ran, ale tentokrát v mnohem hladším stylu, se třemi birdie bez bogey, a před finále se dělí o 6. místo na celkových -6. Do top 30 se dostala Tereza Koželuhová (-3), ačkoli si začátkem kola připsala tři rány navíc. Birdie na sedmnáctce, dvojce a sedmičce ji vrátila zpět a ani bogey na osmičce už nic neměnilo na postupu členky berounského klubu, přestože 73 ran, to bylo o pět víc než v pátek.

Třetí jistotou se stala Tereza Melecká, která se oproti pátečním 74 ranám naopak o pět úderů vylepšila. V 69 (-3) za kolo bylo pět birdie a dvě bogey.

Řádné drama ovšem přichystaly sobě i domácím příznivcům služebně nejstarší i naopak nejmladší profesionálka.

Klára Davidson Spilková, která hraje domácí turnaj LET celkově už podesáté v kariéře, byla ještě čtyři jamky před koncem vzdálena na tři rány od předpokládanému cutu (par). Pak fantasticky zabrala a zahrála hattrick birde od šestky do osmičky a kolo zakončila parem na devítce a 71 ranami.

Patricie Macková, hrající svůj teprve třetí profesionální turnaj a první na LET, naopak od začátku kola smazávala manko z pátku. Do sedmé jamky předvedla tři birdie a pak měla osm parů v řadě, než nastala malá katastrofa na šestnáctce. Druhá rána skončila v nehratelné pozici, navíc přišel trojput a výsledkem bylo triple bogey 7. Na poslední jamce musela Macková zahrát k naději na cut bezpodmínečně birdie. Třetí ránu poslala přes vodu na green a pak skórovala jedním puttem na konečných 71.

O ránu minuly cut mj. tři turnajové vítězky na LET: Shannon Tan (Singapur), Johanna Gustavsson (Švédsko) a Laura Beveridge (Skotsko), loni čtvrtá v Berouně díky vyrovnanému rekordu 63 ve finále.

Další Češky už byly cutu hodně vzdáleny: celkových +5 měly Šideri Váňová a amatérka Sofie Hlinomazová, +6 předloňská vítězka Jana Melichová s Kateřinou Vlašínovou a +7 další amatérka Lucie Váchová. Deset ran na pětiparové pětce vyřadilo ze hry Kristýnu Napoleaovou (celkově +9).

Ve vedení turnaje je před finále Angličanka Hannah Screen s minus 9 (67-68), která vede o ránu před Martou Martin (Španělsko), Caroline Hedwall (Švédsko) a Chloe Willliams (Walesú. Po pátečním vyrovnání rekordu hřiště (63) zahrála Williams v sobotu o deset ran víc.

Ve třetím flightu od konce půjde Sára Kousková. První flight finále odstartuje v neděli v 8:45. Přímý přenos OS TV Sport začíná v 11:00. 

PROGRAM TURNAJE

Pátek 21. 6.: První kolo

8:00 – 19:30

O2 TV Sport

14:00 – 18:00

Sobota 22. 6.: Druhé kolo

8:00 – 19:30

O2 TV Sport

10:00 – 14:00

Neděle 23. 6.: Finále

7:30 – 15:30

O2 TV Sport

11:00 – 16:00

VIZITKY HRÁČEK

Pia BABNIK

Slovinsko

Dvojnásobná vítězka LET

Více informací

Diksha DAGAR

Indie

Vítězka Tipsport Czech Ladies Open 2023

Kim METRAUX

Švýcarsko

Jedna ze dvou sester na LET

 Více informací

Johanna GUSTAVSSON

Švédsko

Vítězka Lacoste Open de France 2023

Více informací

Ines LAKLALECH

Maroko

První arabská vítězka na LET

Více informací

Manon DE ROEY

Belgie

Dvojnásobná vítězka na LET

 Více informací

Lee-Anne PACE

Jižní Afrika

Vítězka 11 turnajů LET

Více informací

Pauline ROUSSIN-BOUCHARD

Francie

Vítězka dvou turnajů LET

Více informací

ČEŠKY SE PŘEDSTAVUJÍ

Miriam BARCALOVÁ

Mistryně RBGC na rány

Více informací

Klára DAVIDSON SPILKOVÁ

Dvojnásobná vítězka na LET

Sofie HLINOMAZOVÁ

Vítězka Czech Open Golf Tour 2024 Mnich

 Více informací

Sára KOUSKOVÁ

Vítězka LETAS 2022

Více informací

Eva KOŽELUHOVÁ

Mistryně světa Ski and Golf

Více informací

Tereza KOŽELUHOVÁ

Hráčka LET a LETAS

 Více informací

Patricie MACKOVÁ

Bývalá nejlepší amatérka Česka

Více informací

Tereza MELECKÁ

Hráčka LET a LETAS

Více informací

Jana MELICHOVÁ

Vítězka Tipsport Czech Ladies Open 2022

Více informací

Kristýna NAPOLEAOVÁ

Vítězka Amundi German Masters 2023

Více informací

Lucie VÁCHOVÁ

8. místo na LETAS Kácov 2024

Více informací

Šideri VÁŇOVÁ

Hráčka LETAS

Více informací

Kateřina VLAŠÍNOVÁ

Bývalá hráčka LETAS

Více informací

Denisa VODIČKOVÁ (AM)

Juniorská mistryně světa 2023

Více informací

PLÁN HŘIŠTĚ

PRO DIVÁKY

VSTUP
Vstupenky včetně VIP v prodeji na Ticketportal.cz.

PARKOVÁNÍ
Zajištěno v areálu Beroun Golf Clubu.

POHYB
Choďte bezpečně a obezřetně pouze ve vyznačených prostorech.
Nevstupujte do prostorů jamek, nebraňte hráčkám ve hře a nerušte.
Nepoužívejte mobily mimo tichý režim, včetně hovorů ve všech prostorech hřiště.
Pořizování fotografií mobily je povoleno pouze v tichém režimu a bez blesku.
Natáčení videa je v soutěžní dny povoleno jen mimo hřiště na cvičných plochách.

PRVNÍ POMOC A OCHRANA
Kontaktujte pořadatele a respektujte jejich pokyny.
Při přerušení hry opusťte otevřené prostory a vyvýšená místa, vyvarujte se stromů, golfových vozíků, plotů, železných konstrukcí a dalších nebezpečných míst.

OBČERSTVENÍ
Zajištěno ve stanech village vedle klubovny. Do klubovny mají přístup pouze akreditované osoby.

INFORMACE
Veškeré informace k turnaji včetně aktuálního průběhu najdete na www.czechladiesopen.cz . Fotografie a videa se rpůběžně objevují také na turnajovém Instagramu a Facebooku. Pokud sami pořizuje posty na sociální sítě, neváhejte je označit @czechladiesopen nebo #tclo2023. Děkujeme!

VÝSLEDKY
Sledujte on-line scoring turnaje na leaderboardu www.ladieseuropeantour.com nebo v mobilní aplikaci LET

PŘEDCHOZÍ VÍTĚZKY

Diksha DAGAR, Indie

2023

 

Jana MELICHOVÁ, Česko

2022

Atthaya THITIKUL, Thajsko

2021

Emily PEDERSEN, Dánsko

2020

 

Carly BOOTH, Skotsko

2019

ROYAL BEROUN GOLF CLUB

Hřiště letos oslavilo 15. výročí svého otevření. Autorem 6 078 metrů dlouhého layoutu, pro potřeby turnaje zkráceného na 5 693 metrů, je kanadský architekt Les Furber, který se postaral také o design nedalekého Karlštejna.
 
Furber začínal jako spolupracovník Roberta Trent Jonese Sr., označovaného za otce moderního pojetí golfových hřišť. Člen asociace amerických golfových architektů je autorem desítky uskutečněných projektů v USA, Kanadě, Švýcarsku a Německu. Mezi jeho nejzajímavější práce patří první osmnáctijamkové hřiště na Kubě (Varadero Golf Club).
 
Design berounského hřiště nese typický rukopis svého autora, tj. viditelnost všech dopadových ploch, a dále možnost strategického rozhodnutí mezi riskantní, přímočarou cestou k jamce, nebo delší, ale bezpečnou cestou bez rizika. Hřiště prověří profesionálního hráče nebo amatéra s nízkým hendikepem, ale přinese radost i rekreačnímu nebo začínajícímu hráči.
Hřiště je pořadatelem nejen Ladies European Tour, ale také tradičního srpnového Czech Open, národních mistrovství a letos nově také European Challenge Tour, která se uskuteční na počátku října.
 
Zázemí resortu Beroun Golf Clubu tvoří rozsáhlý klubový dům s restaurací a terasou, klubem, hotelem, wellnessem, saunou, masérnou, fitnessem a venkovním bazénem. V klubovém domě se nachází konferenční sál pro 60 osob a Executive Club pro soukromá jednání nebo uzavřenou společnost.
 
Areál navazuje na královské město Beroun s historickým centrem, s mnoha hospůdkami a restauracemi s typickou českou nebo mezinárodní kuchyní.
 

VÝZNAČNÉ JAMKY HŘIŠTĚ

Číslo 6 | 147 metrů, par 3
Na eso a prémii od Tipsportu to není vůbec jednoduchá jamka. Opticky působí ještě jako delší než v reálu. Navíc se většinou hraje proti větru a napravo má vodu. Green není příliš členitý, ale patří k největším. Pokud se míč ocitne na opačné straně jamky, čeká velmi dlouhý putt.
 
Číslo 7 | 423 metrů, par 5
Třetí pětipar z prvních sedmi jamek a s tvarem „L“ nejlehčí. Ze žlutých odpališť lze hrát pohodlně přes vodu na prostornou fairway a útočit na green druhou ranou. Předloni se povedl albatross, jamka na dvě rány, v prvním kole Španělce Manon De Roey, a padá tu také nemálo eaglů.
 
Číslo 9 | 304 metrů, par 4
Na krátkém levém doglegu se hráčky drží převážně defenzivní strategie. Voda, lemující téměř celou levou stranu, se ze zadních odpališť přepaluje obtížně. Loni to však z bližších tee tím nejlepším možným způsobem dokázala Finka Sanna Nuutinen, která zahrála jedinečnou hole-in-one.
 
Číslo 12 | 340 metrů, par 4
Nejtěžší jamka už potrápila leckoho. Po ráně do kopce přes rokli se žádá přesná příhra na strmý green, kde žádné navrtání jamky, byť v dolní části, není jednoduché. Loni se green zásluhou dlouhodobé péče dobral kýžené kvality povrchu, ale putty zůstanou náročné.
 
Číslo 18 | 493 metrů, par 5
Dvojitý dogleg vybízí po drajvu z kopce k útoku na green druhou ranou přes vodu. Však to taky Pedersen před dvěma lety zvládla a puttem na 20 metrů stvrdila titul eaglem. Green je atraktivní i proto, že při boji o cut tu (ne)padají rozhodující putty. Předloni takovou ránu zvládla např. Tereza Koželuhová.

SCORE KARTA HŘIŠTĚ

DVAKRÁT O HOLE-IN-ONE

Při Tipsport Czech Ladies Open půjde nejen o prize money 300 000 eur pro profesionálky, z toho 45 000 pro vítězku, ale také o prémie za hole-in-one. Jsou opět vypsány na tříparových jamkách číslo 6 a 17, kde dosud žádné eso nepadlo. Na šestce se hraje o 250 000 korun (10 000 eur) od titulárního partnera, společnosti Tipsport, zatímco na sedmnáctce je možné vyhrát luxusní hodinky Tudor, které věnuje Hodinářství Bechyně. Na rozdíl od turnajových prize money mohou ceny za eso získat i amatérské goflistky.

TURNAJ NA SIMULÁTORU

Mladí návštěvníci budou mít možnost na místě odehrát turnaj Golf Sixes na simulátoru, a to šest jamek na rány bez vyrovnání z juniorských odpališť. Chlapci i dívky s handicapem 50 a vyšším plus bez handicapu si zahrají holemi SNAG s měkkými míčky, zatímco handicapy lepší než 50 čeká hra podle běžných pravidel. Je také vyhlášena klubová soutěž, pokud za tři turnajové dny nastoupí nejméně šest hráčů z jednoho klubu. Každý tee time je pro dva hráče, maximální délka hry 20 minut. Součástí turnaje bude puttovací soutěž, která rozhodne v případě stejných výsledků.

BEROUN VIDĚL NA ÚVOD DEVĚT POD PAR (21. 6.)

Vyrovnaný rekord hřiště, dvacet sedm eaglů a také přerušení kvůli bouřce na téměř dvě hodiny. To vše přineslo první kolo Tipsport Czech Ladies Open, turnaje Ladies European Tour s prize money 300 000 eur v Royal Beroun Golf Clubu.

Hráčky dopoledních flightů využily téměř ideální podmínky k nebývalému skórování. Chloe Williams obešla kolo, které začínala z 10. jamky, za 63 (-9) a tím vyrovnala rekord hřiště, stanovený v roce 2020 rovněž v úvodním kole pozdější vítězkou, Dánkou Emily Pedersen. Profesionálka z Walesu zahrála na své první devítce čtyři birdie a pak přidala dalších pět, z toho tři za sebou, do sedmé jamky. Na posledních dvou jamkách už měla pary.

Jen o dvě rány víc, 65 (-7) s přispěním eaglu na pětiparové pětce, si dopoledne zapsala Finka Sanna Nuutinen, vítězka Amundi Czech Ladies Challenge 2019. Až koncem hracího dne ji vyrovnala Švédka Carolinne Hedwall, která nasázela sedm birdie a dala tak vzpomenout na svůj klíčový singl při loňském vítězství Evropy v Solheim Cupu.  Na čtvrtém místě je rovněž dopoledne hrající Alexandra Swayne z amerických Panenských ostrovů, která měla 66 ran s šesti birdie bez bogey.

Nejlepší ze čtrnácti Češek po pátku se stala profesionálka Tereza Koželuhová, když zahrála své životní kolo za 68 (-4) s šesti birdie a dvěma bogey. Pod par se vešla ještě Sára Kousková, která však po vůbec nejlepší první devítce (30 ran a 6 pod par se šesti birdie) měla na té druhé o devět úderů víc, hlavně vinou ztráty míče a double bogey na čtyřparové čtrnáctce. I tak ale došla za 69 (-3) a patří jí dělené 27. místo.

Ostatní české hráčky už skončily nad parem. Zatímco 73 (+1) bylo povzbuzením především pro amatérku Lucii Váchovou a také čerstvou profesionálku Patricii Mackovou, stejné skóre už tolik nepotěšilo dvě české turnajové vítězky z LET. Klára Davidson Spilková zahrála do vody na desítce a po solidním úvodu nabrala rány také Kristýna Napoleaová, která měla trojputt na pětiparové šestnáctce, kde přitom útočila na birdie.

Druhé kolo bylo přerušeno kvůli bouřce v 16:13 a dohrávalo se od 18:10. Nakonec se podařilo dojít všem flightům, a tak program druhého kola nebude narušen.

NEJLEPŠÍ ČESKÉ HRÁČCE POMÁHÁ K POHODĚ I VLASTNÍ POSTEL (21. 6.)

Nejlepší výkon z českých hráček potěšil početný doprovod Terezy Koželuhové. Čtyři rány pod par a průběžné dělené dvanácté místo vykouzlily na tváři čtyřiadvacetileté golfistky zaslouženě spokojený úsměv. Její pohodě možná výrazně prospělo i to, že letos hrála plzeňská rodačka na berounském hřišti úvodní kolo poprvé jako skutečně domácí hráčka. Na jaře totiž zvolila zdejší resort za svoje domovské sídlo, přímo v areálu bydlí.

S výsledkem a zřejmě i výsledkem jste dnes určitě spokojena. Jak byste zhodnotila úvodní kolo?

„Opravdu se mi hrálo moc dobře, i když úvod zase nebyl zcela vydařený, neboť dvě železa do greenu nebyla zrovna ideální. Ale od trojky to začalo šlapat, hrálo se mi opravdu moc pěkně, mnohem lépe než kdy v minulosti na tomto turnaji. A spadly mi tam i dva šesti-sedmimetrové putty, takže cítím spokojenost.“

Blížící se bouřka sice nakonec nedorazila, ale hra byla na nějaký čas přerušena. Nezdálo se, že by vás to rozhodilo.

„No možná to tak nevypadalo, ale ztratila jsem rytmus. Na patnáctce jsem ještě skórovala, ale pak jsem na sebe v závěru vyvinula zbytečný tlak. Mohla jsem to dojít ve větším klidu.“

Přesto z toho ale nakonec bylo nejlepší vaše kolo na zdejším turnaji. Jak moc velkou roli hrály zkušenosti?

„Pro mě až tak oblíbenost a znalost hřiště nehrává významnou roli. Výsledek je u mě odvislý vždy spíše od toho, jak trefuju ten den míče. Ale je pravda, že už jsem toho zde odehrála hodně a roli to teda hrát také může.“

A také třeba předchozí vydařené starty v minulých týdnech?

„Je pravda, že se mi hra v poslední době daří. Ve Francii na turnaji LETAS jsem dlouho sahala po umístění v TOP 10, ani před týdnem na Kácově to nebylo marné. Tady se to nejlepší z předchozích týdnů zatím spojilo, důležitá byla pohoda na greenech.“

Nebude to také tím, že zdejší resort je pro vás nyní domovem? Během turnaje spíte ve své posteli, z okna koukáte na hřiště…

„Tak samozřejmě, že je příjemné dorazit po dohrání za tři minuty do svého bydliště a bydlet doma. Hřiště jsem však plánovala v předchozích týdnech obejít vícekrát, než se mi to kvůli věčnému cestování na jiné akce podařilo. Ale cítím se zde komfortně, navíc na bagu mám přítele.“

Podaří se přenést tato pohoda i do sobotního kola?

„Plánem je nedostat se pod tlak, dál hrát svoji hru a užívat si celý turnaj před domácími diváky. Pak může přijít i další dobrý výsledek.“

JEDINEČNÝ ZÁŽITEK JE TU POŠESTÉ (20. 6.)

Jedna ze sportovně nejcennějších událostí roku, turnaj Tipsport Czech Ladies Open, hraný od 21. do 23. června 2024 v Royal Beroun Golf Clubu, má opět také jedinečnou finanční hodnotu.

Na prize money se profesionálkám v sérii Ladies European Tour rozdělí 300 000 eur, přičemž vítězka získá 45 000 eur, a to z turnaje dělá také výjimečný milník ženského sportu z domácího i evropského hlediska.

Letos je Tipsport Czech Ladies Open navíc poslední příležitostí zabojovat o olympijské hry, protože den po finále se uzavře konečná nominace šedesáti hráček pro srpnové klání v Paříži, včetně české dvojice.

Čtrnáct Češek

Opět je zaručena elita jak domácích, tak zahraničních hráček. Český golf reprezentuje celkem čtrnáct hráček, deset profesionálek a čtyři amatérky.

Letos už čtyři profesionálky skončily na turnajích LET v Top 10. Jsou to Klára Davidson Spilková, Sára Kousková, Jana Melichová a Tereza Melecká. Jen jedno místo od nejlepší desítky zůstala Kristýna Napoleaová. Tři Češky – Davidson Spilková, Napoleaová a Melichová – jsou navíc vítězkami LET z předchozích let a Melichová dokonce předloňskou šampionkou právě z Berouna.  

Dalšími českými profesionálkami jsou Tereza Koželuhová, pravidelně hrající sérii LET Access, Patricie Macková, která k profesionálkám přestoupila tento měsíc z pozice nejlepší české amatérky, a zkušené Šideri Váňová, Kateřina Vlašínová a Eva Koželuhová.

Navíc tu jsou ještě skvělé amatérky. Juniorská mistryně světa Denisa Vodičková, Lucie Váchová (před týdnem nejlepší Češka – osmá – při turnaji Amundi Czech Ladies Challenge na Panoramě Kácov), Sofie Hlinomazová (vítězka červnového turnaje Raiffeisenbank Czech Open Golf Tour na Mnichu) a také mistryně berounského klubu Miriam Barcalová.

Obhájkyně nechybí

Z aktuálního Top 10 evropského žebříčku Order of Merit se v Berouně ukáže trojice zahraničních hráček. Patří mezi ně letošní turnajové vítězky, Belgičanka Manon De Roey (Investec South African Women´s Open) a Shannon Tan ze Singapuru (Magical Kenya Ladies Open).

Obhájkyně titulu, Indka Diksha Dagar, je momentálně desátou hráčkou letošního pořadí LET. Nejúspěšnější hráčkou je Jihoafričanka Lee-Anne Pace, vítězka jedenácti turnajů LET a také celkového pořadí Order of Merit v sezoně 2010, kdy se stala rovněž Hráčkou roku.

K zahraničním hvězdám patří také další šampionky turnajů LET jako Maročanka Ines Laklalech, Švédky Johanna Gustavsson a Caroline Hedwall, Španělka Nurria Iturrioz, Angličanky Alice Hewson, Lily May Humphries, Liz Young, Hannah Burke a Meghan MacLaren, Francouzky Celine Herbin a Pauline Roussin-Bouchard. Do Berouna, kde před dvěma lety debutovala jako amatérka, se vrací Rakušanka Emma Spitz, spolu se svou zkušenou krajankou Christine Wolf.

Nechybí ani Švýcarka Kim Metraux, nebo Finka Sanna Nuutinen, která při finále turnaje v roce 2021 zahrála na čtyřparové deváté jamce hole-in-one a tedy albatross. Tento ojedinělý úder se povedl ještě o rok dřív Manon De Roey, a to na pětiparové sedmičce, kde se po drajvu trefila rovnou do jamky sedmičkou železem.

JAK TO VIDÍ ČEŠKY (20. 6.)

„Před domácím publikem samozřejmě chcete uspět. Hřiště mám ráda, a navíc jsem v dětství jezdila do tohoto kraje za babičkou, takže je to pro mě srdeční záležitost,“ řekla Klára Davidson Spilková, aktuálně 49. hráčka evropského žebříčku, o Royal Beroun Golf Clubu, kde před dvěma lety skončila druhá.

„Mám ráda všechny zdejší jamky a nevybírám si, tím spíše ne nějakou, ze které bych měla obavy, nebo že by se mi nelíbila. Na turnaj se moc těším a chtěla bych zde mířit co nejvýš, tedy k vítězství,“ dodala Sára Kousková.

Oba hráčky dělí právě tento turnaj od finálové olympijské nominace, v níž má Česko pro srpnovou Paříž zaručena dvě místa mezi 60 účastnicemi a kde pouze Spojné státy budou zastupovat ne dvě, ale tři golfistky.

V olympijském žebříčku je Davidson Spilková momentálně na 41. místě a Sára Kousková na 54. příčce. „Snažím se na Paříž nemyslet, soustředit se na nadcházející turnaj a na pořadí kvalifikace se podívám, až bude definitivní,“ uvedla Kousková, jinak v letošním pořadí evropského Order of Merit nejvýše postaená česká hráčka, na 35. příčce.

„Mám za sebou poměrně živý půlrok. Začátkem sezony jsem pracovala na změnách s australským trenérem, ale nefungovalo to, a tak teď spolupracuji s Evou Koželuhovou,“ řekla Kristýna Napoleaová, která zatím nenavázala na rok staré vítězství z Amundi German Masters. V letošním evropském pořadí jí patří průběžné 105. místo.  

Vyhlídky na olympijský start si ještě zcela nezastínila Jana Melichová. Předloňská vítězka Tipsport Czech Ladies Open vynechala dva předchozí turnaje LET s cílem podřítit vše startu v Berouně, kde před dvěma lety vyhrála ještě jako amatérka. „Nejsem si jistá, zda mi body na olympiádu budou stačit, ale budu bojovat nadále,“ uvedla Melichová, která však na začátku tohoto turnajového týdne bojovala s náhlými horečkami.